SOSYAL MEDYA ZARARLI MIDIR?

sosyal-medyaGünümüzün en genç ve en güçlü iletişim araçlarından biri olan sosyal medya pek çok türde ve çok çeşitli içeriğe sahip bulunmaktadır. Bu durum elbette her görüşün ve her düşüncenin rahatça paylaşılması ile oluşmaktadır. Peki paylaşılan bu içeriklerin etkileri neler olmaktadır? Doğruluk payı nedir? Ne kadar etiktir? Bunları sizin için hemen açıklayalım. Pek çok insan artık çocuklarına artık oyuncak yerine bir tablet alarak çocuğunun tüm arzularını rahatlıkla karşılayabileceğini düşünmektedir. Ancak bu düşünce çok da sağlıklı değildir. Peki neden? Sosyal medya üzerinde her isteyen istediğini de sorgusuz sualsiz paylaşabildiği için genç beyinlerin milli şuurunu kaybettiği oldukça açık bir şekilde görülmektedir. Bu sebeple de çocukları sosyal medyadan korumak için pek çok yazılım geliştirilmiştir. Ancak sürekli olarak güncel kalamadıkları için etkili olmamaktadır. Aslına bakarsanız en büyük zararı budur.

Paylaşılan çoğu içerik çocuklar için zararlı ve sakıncalı olduğu için çocukların küfür ve halk arasında istenmeyen hoş karşılanmayan davranışlarda bulunduğunu gözlemlenmektedir. Yapılan araştırmalara göre son yıllarda çocuklar artık şiddet , savaş ve küfür içerikli oyunları daha çok tercih etmektedir. Peki bu paylaşımların yapılması neden engellenmiyor diye düşünebilirsiniz. Hemen cevaplayalım.

Sosyal medya üzerinde ki kişi istediği her şeyi legal yada illegal ayrımı yapmadan rahatlıkla paylaşabiliyor ve sorun üst mecralara taşınmadan içerik kaldırılamıyor. Hatta ilginç bir bilgiyi sizinle paylaşalım. Amerika birleşik devletleri büyük kütüphanesinde sosyal medyada paylaşılan her şey arşivlenmektedir. Bu durum aslında etik olmasa da uygulanmaktadır. Yazılanların etik anlayışa uygun olup olmamasının gözden geçirilmemesi her türlü içeriğin sosyal medyada yankılanmasına olanak tanımaktadır. Bazı insanlar kendi gerçek yaşantılarından daha çok sosyal medya kimliklerine değer ve önem gösterdikleri için bağımlılığa yakalanmaktadır.

Bazı ülkelerde boşanma sebebi olarak sosyal medya suçlanmaktadır. 2011 yılında da Fransız bir kadın kocasının ona sosyal medyayı daha çok seviyorum demesi üzerine boşanmak istemiş ve mahkeme çifti ayırmıştır. Peki sosyal medya bu kadar zararlı olduğu halde neden hala insanlar kullanmaktan vazgeçmiyor. Hemen açıklayalım bağımsız istatistik kurumlarının yaptığı araştırmalara göre dünyada sosyal medya kullanıcılarının %24 ü alışkanlık %16 sı ise ticari emeller ile kullanmaktadır. Geriye kalan kısmı ise fan sayfaları bunların takipçileri ve de kendi sayfasını popülerleştirmeye çalışanlar doldurmaktadır.

Peki bu durumun suçlusu kim? Bu duruma kesin bir yargı getirmek elbette imkansızdır. Ancak açıkça da görülmektedir ki bu durumun sorumlusu hem paylaşımda bulunan hem de paylaşımı takip eden kişidir. Sosyal medya doğru kullanıldığı sürece en etkili ve en güvenilir paylaşım ağıdır. Peki kendimizi bu kötü içeriklerden nasıl koruyabiliriz? Size verebileceğimiz en iyi tavsiye sizin etik kurallarınıza uymayan sayfalardan olabildiğince uzak durmanızı ve çocuklarınızı da uzak tutmanızdır.

Leave a Comment