TEMAS İLE BULAŞAN HASTALIKLAR

hemen-saglikTemas ettiğiniz yüzeylerden bazı hastalıkların deri yoluyla bulaşabileceğini biliyor musunuz? Peki, derinizde sıyrıklar ve açık yaralar varsa hastalıkların bulaşma olasılığı artar mı ? Hangi hastalıkların temas yoluyla bulaştığını, bunlardan nasıl korunabileceğimizi hiç düşündünüz mü? Temas yoluyla bulaşan hastalıklar hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki etkinliği yapalım. Bulaşma genellikle insandan insana olur. Bazısında havlu, çarşaf gibi kişisel eşyalar bulaşmada aracı olabilir. Hem sağlam deri hem de derideki yaralar aracılığıyla bulaşma olabilir. Örneğin uyuz ve mantar hastalıkları sağlam deriden bulaşırken tetanoz gibi kan yoluyla bulaşan hastalıklar açık yaralardan bulaşabilir.

Kişisel temizlik kurallarına dikkat edilmesi bu hastalıkların görülme riskini en aza indirir. Savaş, göç, yoksulluk gibi temizlik kurallarının uygulanamadığı durumlarda salgınlar görülebilir. Solunum yolu ile bulaşan grip, verem, nezle gibi hastalıklar ve çocukluk çağı döküntülü hastalıkları temas yoluyla da bulaşabilir. Enfeksiyon etkenleri vücuda ağız, burun, göz, derideki sıyrıklar ya da yaralardan girebilir. Ayrıca Bu hastalıklar, hasta bireylerin ellerini ağız ya da burunlarına sürmeleri ve ardından çeşitli yüzeylere temas ederek mikroorganizmaları bulaştırmaları ile de sağlıklı bireylere geçebilir. Bu yolla hastalık bulaşmasını engellemenin en kolay yolu ellerin sık sık yıkanmasıdır. El temizliği çok önemlidir.

Temas ile bulaşan hastalıklardan bazıları da cinsel yolla bulaşmaktadır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklarında ileri boyutları vardır. İleri boyutları insanı tehlikeli hastalıklara yönlendirebilir. Bunun için cinsel ilişkilerinizde de dikkatli davranmalısınız. Çünkü cinsel yolla bulaşan hastalıklar ileride sizi kısırlığa kadar sürükleyebilir. Kısırlık hastalığı bu tarz cinsel yollarla bulaşabilecek tarzda hastalıklardır. Bu tarzda tedavi şekilleri doktor kontrolünde gerçekleşmektedir. Doktorlar hastanın kısır olma ihtimaline karşı birçok tetkik ve test yapmaktadır. Bu testlerin sonucuna göre de belirli bir program çizelgesi hazırlıyor. Bunun için doktorun size söylediği plana ve programa da birebir uymak zorundasınız.

Yine infertilite de kısırlıkla aynı hastalık cinsidir. Üreme sorunu yaşayan çiftlerde yani evlilik sonrası çocukları olmayan çiftlere infertilite tedavisi uygulanır. Kısırlık nedenleri ile aynıdır. İnfertilite de kısırlıkla aynı cinste sorunlarla ilgilenir Hastaların sorunları ve şikayetleri aynıdır. Tedavi şekilleri de birbirine benzemektedir. Onun için kısırlık ve infertilite gibi hastalıklaırn tedavilerine aynı bilim dalında uzman olan doktor bakmaktadır. Çünkü bir bakımda ikisi de aynı şeydir.

Leave a Comment